Хидратация
Водата е основата на живота и заема почетно място от 70 % от съдържанието на цитоплазмата в клетката ни. Когато това количество намалее, основните процеси в клетката са затруднени и животът и бива застрашен. Ето защо хидратацията е изключително важна за доброто и правилно функциониране на целия организъм, не само през летния сезон, а целогодишно!
За здрава и добре хидратирана кожа можем да говорим тогава когато се работи комплексно – от една страна на повърхностно ниво(епидермис и дерма), от друга страна цялостна хидратация на организма, състояние на органови системи, психика, емоции.
Добре е да знаем, че разпределението на вода в кожата е различно и се определя от строежа и от клетките и тъканите, които изграждат отделните слоеве. Това има своите специфики и процесът на баланс и поддържане на влага изисква ефективно въздействие върху всички структури, тъй като те си взаимодействат помежду си.
За извършване на основната си функция – защита от външни въздействия, бактерии и загуба на влага – най-горният слой епидермисът се нуждае от ежедневни грижи чрез козметиката, която използваме за баланс на липидно-водната мантия (така нареченото PH на кожата).
На малко по-дълбоко ниво – дермата е основното депо за вода и соли, с което се захранват клетките в цялата кожа. Тук са разположени потните и мастни жлези, чиято работа е пряко свързана с формирането на липидно-водния слой на повърхностно ниво, космените фоликули, еластина, колагена. Процесът на хидратация в дермата е основен и най- съществен за поддържане на най-добрата среда за активна работа на всички клетки и структури в цялата кожа.
Кои могат да бъдат причините за състояние на дехидратация? Кои са най-честите грешки?
Както вече споменах причините за намаляване на количеството на влага могат да бъдат както ендогенни(вътрешни), така и екзогенни(външни). И двата вида причини са взаимосвързани и е добре да сме наясно какво може да доведе до състояние на дисбаланс и да работим в посока намаляване или премахването му.
Вътрешните причини могат бъдат много – свързани със стрес, заболявания, хормонални промени, прием на некачествени течности, кафе, алкохол, лекарства, неправилно хранене и проблеми с червата и микробиома.
Според традиционната китайска медицина човешкото тяло е един микрокосмос и всеки един основен плътен орган е свързан с един от петте първоелемента – вода, земя, огън, дърво, метал. Балансът зависи от хармонизиране на енергията помежду им. Появата на горещи вълни, сърцебиене, безсъние, възпаление в ставите и мускулите например, говори от една страна за засилен елемент огън и излишък на енергия в органовата система на сърцето, а от друга страна недостиг на елемента вода в тялото и слабост в работата на бъбреците. Това задължително ще се отрази и на ниво кожа като дехидратация, зачервяване, чувствителност и нетолерантност и е необходимо да се работи в три основни посоки. На външно ниво – правилна индивидуална програма за интензивна хидратация, работа върху мускулатурата на лицето, подхранване и запазване на еластичността. На вътрешно ниво – баланс между органовите системи и подобряване на функцията на бъбреците, увеличаване на енергийното ниво на органа, внимание към приема на храни и течности. На емоционално ниво – работа върху страха и тревожността, трансформиране на чувството на нетърпение и себичност в радост и благодарност.
Така при холистичния подход, в една първоначална консултацията за грижа за кожата, е много важно да се обърне внимание на колкото се може повече аспекти. Има случаи, в които клиенти споделят, че кожата им е много суха. След като огледам обстойно се оказва, че ситуацията е съвсем различна и дори има склонност към образуване на себум. Честа грешка е чувството на опънатост да се бърка със сухота и неправилната преценка, самодиагностицирането и козметиката, която ползваме ежедневно, може да са сред основните външни причини за загуба на влага.
Какво е важно да знаем и предприемем?
На първо място, определяне и работа по намаляване (или по възможност елиминиране) на причините.
Важно е да сме наясно, че за хидратирането на горните слоеве на епидермиса можем да повлияем и сами чрез правилни и чисти продукти за домашна грижа, но за дермата е необходима професионалната намеса, по-дълбоко проникване, апаратно въздействие.
Ето няколко съвета за хидратация:
- сутрин след ставане и измиване на лицето не търкай с кърпа, остави водата да се абсорбира от кожата.Студената вода и ледът имат адстрингиращо действие – тонизират и стесняват капиляри. Хладката вода има успокояващо действие върху нервните окончания и овлажнява роговия слой на епидермиса.Топлата вода и водната пара разширяват кръвоносните съдове, активират кожните жлези;
- спазвай осъзнато, интелигентно излагане и добра защита от слънце;
- работи върху активна хидратация – използвай интензивно (може по няколко пъти на ден) хидролати, флорални и термални води – има и под формата на спрейове;
- почиствай ежедневно с подходящ продукт, който да поддържа оптимални нива на PH, като през летния сезон избягвай абразивни, по-тежки и дълбоки пилинги;
- прави си по-често хидратиращи маски( дала съм съвет за една такава с ленено семе или ленено брашно в страничката ми), но дори и докато правиш салата с малко краставица можеш да обтриеш лицето, ще подейства освежаващо ☺;
- освен хидратиращ крем може да ползваш и допълнително хидратиращ серум. Винаги серумите са по-концентрирани и с по-високо съдържание на активни съставки. При избора е важно да знаеш, че при описание на съставките на първо място се поставят тези с най-високо съдържание и ако това е вода, алое, хиалуронова киселина, повече антиоксиданти като токоферол (вит. Е), вит. С, коензим Q10, биофлавоноиди, то наистина продуктът ще въздейства добре за хидратация и защита.
През различните сезони на годината и през отделните периоди от живота ни кожата има нужда от специфичен тип грижа. Независимо от сезона и от възрастта обаче, един правилен и навременен процес на хидратация винаги е основа за активна работа върху премахването на различни неразположения. Оптималното количество вода в организма и кожата има алкализиращо, противовъзпалително и себурегулиращо действие, подхранва фибробластите(клетките отговорни за образуването на еластин и колаген), поддържа добрия тургор(еластичност), забавя стареенето, намалява риска от поява на пигментации.
Изборът на чисти козметични продукти, съобразени с индивидуалните специфики на кожата, адекватната професионална грижа, балансът във всяко едно отношение, чувството на любов, радост, благодарност, са решаващи фактори освен за предотвратяването на загуба на вода, и като цяло, за поддържане на здравето, младостта и красотата.
С обич,
Лиляна Гергицова